سال جهش تولید گرامی باد
يکشنبه ١٩ مرداد ١٣٩٩ EN

اخبار > زنگنه: با تعامل و روحیه جهادی باید در مسیر رفع مشکلات مردم و توسعه کشور قدم برداریم  چاپ        ارسال به دوست

اعلام برنامه‌های وزارت نفت در سال جهش تولید

زنگنه: با تعامل و روحیه جهادی باید در مسیر رفع مشکلات مردم و توسعه کشور قدم برداریم

وزیر نفت با اشاره به مهمترین برنامه‌های کاری وزارت نفت در سال جهش تولید، گفت: همه باید در شرایط سخت فعلی با تعامل و روحیه جهادی در مسیر رفع مشکلات مردم و توسعه کشور قدم برداریم؛ اکنون زمان درگیری و پرداختن به مسائل حاشیه‌ای نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بیژن زنگنه در گفت‌وگو با برنامه رادیویی «رهیافت»، تداوم توسعه میادین غرب کارون، بهره‌برداری از طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی، تکمیل بخش دریایی پارس جنوبی و اجرای عملیات فاز ۱۱، اجرای طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک و تکمیل طرح‌های گازرسانی روستایی را از جمله برنامه‌های اصلی وزارت نفت در سال جهش تولید برشمرد و افزود: ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی با بهره‌برداری از طرح‌های جهش دوم به ۱۰۰ میلیون تن و ارزش آن به ۲۵ میلیارد دلار در سال خواهد رسید.

وی گفت: از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه این است که میعانات گازی به طور مستقیم روی ریل صادرات قرار نگیرد و با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در پالایشگاه‌های ستاره خلیج فارس و سیراف پالایش و تبدیل به فراورده شود.

زنگنه با بیان اینکه پالایشگاه سیراف محصولاتی مثل نفتا تولید می‌کند که دوباره برای خوراک واحدهای پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد، ادامه داد: پالایشگاه سیراف پالایشگاهی است که با کمترین هزینه می‌تواند به تولیدات با ارزش برسد اما بقیه پالایشگاه‌ها طبق معمول به ازای هر بشکه معادل ۳۰ هزار دلار سرمایه گذاری نیاز دارند در حالیکه سیراف ۷ تا ۸ هزار دلار سرمایه گذاری نیازمند است؛ تازه اگر بخواهد بنزین تولید کند. اگر این پالایشگاه فقط بخواهد نفتا تولید کند، به ۵ تا ۶ هزار دلار بیشتر سرمایه گذاری نیاز ندارد.

ایران برای ترمیم خط لوله گاز ترکیه اعلام آمادگی کرد

وی همچنین در خصوص وضعیت صادرات گاز ایران به ترکیه گفت: خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه که به دلیل انفجاری که اوائل سال جاری در خاک این کشور اتفاق افتاد آسیب دید ترمیم نشده است؛ این در حالی است که برای ترمیم این خط به چند روز بیشتر زمان نیاز نبود. ایران برای کمک به ترمیم این خطوط لوله گاز اعلام آمادگی کرد اما این پیشنهاد با استقبال طرف مقابل مواجه نشد.

زنگنه افزود: هم اکنون روزانه یک میلیون متر مکعب گاز به ارمنستان و همچنین از دو مسیر گاز به عراق صادر می شود. جدا از این مقدار کمی گاز بین آذربایجان و نخجوان سوآپ یا در حال معاوضه است.

وزیر نفت درباره اینکه خط لوله‌ای که کمک می کند گاز به بصره عراق برود قرار بود محور بیشتری از بصره را پوشش دهد یعنی این لوله از بصره به سمت بندر لاذقیه در سوریه امتداد پیدا کند، گفت: تاکنون برنامه‌ای برای لاذقیه نبوده اگر قرار بر چنین کاری باشد ایران به لحاظ تامین گاز مشکلی ندارد. فعلا این موارد ایده‌هایی است که مطرح می‌شود.

وی افزود: گاز صنایع و پتروشیمی‌ها با اولویت تامین خواهد شد تا از نظر توسعه صنعتی مشکلی برای کشور ایجاد نشود.

رفتار آمریکا با ایران؛ مصداق جنایت علیه بشریت

زنگنه همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا در شرایط فعلی می توان قیمت نفت را پیش بینی کرد، اظهار کرد: هیچ کس نمی تواند در وضعیت فعلی قیمت نفت را پیش‌بینی کند چون قیمت نفت تابع عرضه و تقاضاست. واقعیت امر این است که طرف تقاضا خیلی مبهم است به سبب اینکه معلوم نیست چه زمانی اقتصاد جهانی فعال می شود. رشد اقتصادی بزرگترین اقتصادهای جهان در حال حاضر منفی است.

زنگنه گفت: شرایطی که اکنون کشور در آن به سر می برد بسیار دشوارتر از دوران هشت ساله جنگ تحمیلی است؛ با این تفاوت که کشته و زخمی خیلی ملموس و قابل ملاحظه‌ای ندارد.

وی رفتار آمریکا با ایران را یک جنایت علیه بشریت خواند و گفت: اگر دنیا حساب و کتابی داشت، می بایست آمریکایی‌ها به خاطر ارتکاب این جنایت‌ها محاکمه می شدند.

زنگنه با بیان اینکه بدون روحیه جهادی و فداکارانه در این شرایط نمی توان صنعت نفت کشور را اداره کرد، ادامه داد: تمامی بخش‌های وزارت نفت با روحیه جهادی در حال خدمت هستند تا فشار کمتری از ناحیه تحریم ها و دشمن به مردم و جامعه وارد شود.

وی درباره تاثیرپذیری از کرونا افزود: کرونا هم با تعطیلی کسب و کارها و فعالیت های اقتصادی در سطح دنیا و ایران و به دنبال آن، کاهش تقاضا و همینطور افت قیمت نفت خام و فرآورده های نفتی آسیب جدی به این صنعت وارد کرده است. همه باید در این شرایط سخت با تعامل و روحیه جهادی در مسیر رفع مشکلات مردم و توسعه کشور قدم بردارند. اکنون زمان درگیری و پرداختن به مسائل حاشیه‌ای نیست.

تدوین سند تامین سوخت بخش حمل و نقل

خبرگزاری فارس هم بخش‌هایی از این گفت‌وگو را منتشر کرده و به نقل از زنگنه نوشته است: وزارت نفت سندی را برای تامین سوخت بخش حمل و نقل تا سال ۱۴۲۰ تدوین کرده است که از این سند میزان تقاضا برای فرآورده‌های پالایشی مشخص می‌شود تا اگر لازم است اقداماتی برای احداث پالایشگاه و برنامه‌ریزی در این حوزه انجام شود. در حال حاضر پیگیر هستیم تا درباره این سند هماهنگی‌های بین ارکان دولت انجام شود. برای تهیه این سند با خودروسازها، وزارت راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت کشور هماهنگی‌های صورت گرفته است تا این سند در شورای عالی انرژی و دولت تصویب شود.

وزیر نفت تاکید کرد: امیدواریم در سال‌های آینده این سند برای استانداردهای ساخت خودرو و بهینه‌سازی خودروها به خصوص گازسوز کردن آنها مورد استفاده قرار گیرد زیرا این سند به طور دقیق میزان مصرف انواع سوخت‌ها را در سناریوهای مختلف در نظر گرفته است و برای رسیدن به آنها زمان‌بندی‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است.

متقاضیان ساخت پالایشگاه تا ۱۵ خرداد فرصت دارند

زنگنه با اشاره به مراحل اجرای قانون حمایت از صنایع پایین‌دستی صنعت نفت با استفاده از سرمایه‌های مردمی گفت: بعد از تصویب و ابلاغ آیین‌نامه ساخت پالایشگاه زمان‌بندی‌ها برای اجرای این طرح اعلام شد و هم‌اکنون در مرحله اجرا هستیم. در زمان‌بندی اولیه قرار بود که متقاضیان ساخت پالایشگاه تا آخر اردیبهشت‌ماه مطالعات فنی و اقتصادی خود را در اختیار وزارت نفت قرار دهند.

وزیر نفت اظهار داشت: البته مهلت تحویل مطالعات فنی و اقتصادی توسط متقاضیان به دلیل شیوع کرونا کمی به عقب افتاد و متقاضیان تا ۱۵ خردادماه برای ارسال مطالعات خود به وزارت نفت فرصت دارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از ۱۵ خرداد به مدت یک ماه وزارت نفت پیشنهادهای ارسال شده را بررسی می‌کند و طرح‌های نهایی را انتخاب می‌کند. در حال حاضر ظرفیت مجموع درخواست‌ها در حدود ۷.۵ میلیون بشکه است و ما از بین این درخواست‌ها، طرح‌های برتر را انتخاب می‌کنیم.

 


١٠:٠٦ - سه شنبه ٦ خرداد ١٣٩٩    /    شماره : ١٣٨٠٥    /    تعداد نمایش : ٢٢٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

ریاست جمهوری
دفتر مقام معظم رهبری
شانا
شرکت ملی نفت
وزارت نفت
معرفی شرکت
آدرس ما روی نقشه
ارسال پیام کوتاه
مدیران و روسا
ارتباط مستقیم با مدیرعامل
روزنامه
rss
خانواده